dřevo teak

dřevo teak

Tectona grandis L. (Verbenacae)

Středně tvrdé dřevo žlutohnědé až zlatavé barvy. Pro svoji trvanlivost a odolnost vůči hmyzu a vodním červům je odedávna používán pro stavbu lodí a výrobě nábytku. Vzhledem ke svým vlastnostem se hodí i pro jemně vyřezávané dřevěné sošky a ozdobné panely.

Původem je z Indie, Barmy a Thajska. Velice dobře se ujal na Jávě, kde před více než sto lety založili Holanďané rozsáhlé teakové plantáže. Dřevo používané na výrobu nábytku v Indonésii pochází právě z těchto lesů - plantáží na východní a střední Jávě. Stromy dosahují výšky 40 metrů, kmen má v průměru 70 - 75 cm. Větve tohoto druhu nerostou do šířky, takže z hodně velké dálky nám tento strom může připomínat topol bez špičky.

Teakové dřevo je na dotek velice příjemné. Má charakteristickou vůni staré kůže. Je velmi málo materiálů, které stářím nabírají na kráse a teakové dřevo je jedním z nich. Nábytek a bytové doplňky z tohoto dřeva se vyrábí hlavně v Indonésii a Thajsku.

V dávných dobách se teakové dřevo díky svým vlastnostem používalo nejprve ke stavbě lodí, pádel a vesel. Později vlastností teaku začali využívat i tesaři, kteří stáli rovněž i u vzniku prvního nábytku a bytových doplňků.