Palestina je již vžitým názvem pro šátek, který u nás už v dobách dávno minulých proslavil zejména vůdce palestinského Hnutí za osvobození Palestiny Jásir Arafat. Jeho fotogenickou tvář zdobí tento šátek téměř na všech fotografiích, které dokumentují život a dílo tohoto bojovníka za osamostatnění státu Palestina. Odtud také pochází jeho druhé nejčastější označení: arafat šátek. Historie šátku palestina však sahá mnohem hlouběji.
Od dávných dob používali obyvatelé Palestiny, ale samozřejmě i jiných arabských zemí, tento typ šátku pro ochranu před chladem, horkem či slunečním úpalem. První doklady o existenci šátku palestina v té podobě, v jaké jej známe teď, máme již z 30.let 20. století. Šátek palestina byl v té době využíván především zemědělci a lidmi pracujícími v povrchových dolech. Časem se šátek palestina stal běžným oděvním doplňkem všech Arabů. A jak si stojí šátek palestina dnes?
Jednou ze zajímavostí je, že kromě již zmíněného rozšíření je šátek palestina - hlavně pro svoje vynikající vlastnosti - součástí výstroje řady armád celého světa. Skvělé vlastnosti šátku palestina oceňují vojáci především v oblastech, kde se často střídá horko a chlad, tedy i při jejich misích v Íráku a Afgánistánu. Ve dne je šátek palestina chrání před slunečním úpalem, v noci pak naopak zahřeje.
Není tedy divu, že si šátek palestina získal srdce i miliónů civilistů. I přes bojové nasazení je šátek palestina především praktickým módním doplňkem obyčejných lidí, a to jak v zemích původu, tak dnes i na Západě. Původní černo-bílá a červeno-bílá kombinace byla doplněna o širokou škálu jiných barev, takže jako doplněk si dnes šátek palestina může vybrat úplně každý.
Aby si šátek palestina uchoval své vynikající vlastnosti, měl by být utkán z čisté bavlny. Existuje několik stupňů kvality v závislosti na hustotě tkaní a kvalitě použitého materiálu - od řídkých šátků palestina z umělých materiálů od čínských stánkařů až po hutné šátky z bavlny té nejvyšší kvality za několik set dolarů. Postupem času se větší část výroby šátků palestina přesunula z arabských zemí do Indie, výroba levných kopií pak do Číny. Proto doporučujeme si při koupi šátek palestina řádně prohlédnout a přesvědčit se, zda nejde o pouhou kopii jinak tak užitečného a slušivého módního doplňku.
Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst